CRTA: Trećina vesti u Srbiji o EU, SAD i Rusiji potencijalno dezinformacije

Istinomer konferencija "Da li gubimo bitku sa dezinformacijama?"

Beograd, 29. jun 2018. – Više od trećine medijskih objava u Srbiji o međunarodnim akterima, Evropskoj uniji, SAD i Rusiji su bez navedenog izvora, što je osnov za potencijalne dezinfomacije, rezultati su predstavljene analize medijskog izveštavanja koju je sproveo Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA).

Kada je reč o izveštavanju o EU u Srbiji, dominira neutralni sadržaj (27%) a pristrasno pozitivno usmerenje medijskih objava je na nivou od 15%, znatno niže nego u regionu.

Istraživanje je sprovedeno od 14. maja do 10. juna u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Makedoniji, a obuhvata više od 5.500 medijskih objava u štampi, onlajn medijima i na televiziji.

Prema rezultatima, najviše medijskih objava bez imenovanog izvora je u Makedoniji i to 43%.

Najcitiranije osobe u medijima u Srbiji su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegove izjave su u najvećem broju neutralne ili pozitivne prema EU.

Druga najcitiranija osoba u Srbiji je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, a njegove izjave su podjednako pozitivne i protiv EU.

Programski direktor Crte Raša Nedeljkov objasnio je da je u zemljama regiona razlika u broju citiranja između prve i druge osobe mala, dok je u Srbiji "drastična" razlika u broju citiranja Vučića i Dačića.

"Mnogo više objava je sa citatima Vučića, dok se Dačić citira manje. Vučić u većini slučajeva o EU govori neutralno ili pozitivno, dok se Dačić izgleda trudi da pođednako daje pozitivne i negativne komentare o EU", kazao je Nedeljkov.

Neobični rezultati su u analizi medija u Bosni i Hercegovini, jer se kao međunarodni faktor pojavljuje Turska, što nije slučaj u ostalim zemljama regiona.

"Najcitiraniji je bošnjački član predsedništva Bakir Izetbegović čije izjave su mahom pozitivne po Tursku. Drugi najcitiraniji u BiH je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik čije izjave su većinom proruske", rekao je Nedeljkov.

Medijske objave u Srbiji su najviše pozitivne prema Rusiji, dok se o NATO izveštava negativno. Objave o EU su većinom neutralne, pa se o pregovorima i otvaranju poglavlja izveštava puko, tehnički.

Novinar BBC u Srbiji Dejan Anastasijević rekao je da ne veruje Vladi da će uspeti da uvođenjem Radne grupe protiv lažnih vesti odredi šta je stvarno vest, a šta je lažna vest.

"Čini mi se da je (Vinston) Čerčil rekao da kad nećeš da rešiš neki problem, ti osnuj Komisiju. Čini mi se da će tako biti i sa tom Radnom grupom. Najviše verujem samoregulaciji u toj oblasti. Prvo novinari moraju da štite profesiju, pa građani, a tek onda političari", kazao je Anastasijević.

Analiza je predstavljena na međunarodnoj konferenciji "Da li gubimo bitku sa dezinformacijama" u organizaciji portala Istinomer, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…