Evropska komisija protiv favorizovanja evropskih preduzeća

Brisel, 12. maj 2017. – Evropska komisija je hladno dočekala ideju novoizabranog francuskog predsednika Emanuela Makrona da se rezerviše pristup evropskim tržištima javnih nabavki za preduzeća koja bar polovinu proizvodnje organizuju u Evropi.

U Evropskoj komisiji navode da to nije u skladu sa evropskim propisima o javnim nabavkama čiji je cilj da se obezbedi ravnopravan pristup svima, preneo je Euractiv..

To nije u skladu sa propisima EU, rekao je potpredsednik Evropske komisije Jirki Katainen.

Ako je reč o nekoj vrsti kvota na koje bi se obavezivala državna uprava za "nabavku proizvoda ili usluga, bez obzira na kvalitet, cenu ili samo na osnovu geografske kvote, to ne bi bilo u skladu sa evropskim principima za oblast javnih nabavki", rekao je evropski komesar za rast i zaštitu konkurencije.

Ti principi su stvoreni kako bi se zaštitili interesi poreskih obveznika i kako bi dobavljači dobara i usluga mogli biti sigurni da će biti jednako tretirani, dodao je Katainen koji je prisustvovao predstavljanju izveštaja Evropske komisije o globalizaciji.

On je dodao da se još konkretno i ne zna šta će Makron predložiti.

Makron je u svom programu naveo da želi da se pristup javnim nabavkama u EU rezerviše za preduzeća čija se polovina proizvodnje odvija u Evropi, a tu meru je nazavo propisom "kupuj evropsko".

Ovaj naziv podseća na zakon "kupuj američko" koji donet 1933. u SAD a obavezivao je američke savezne agencije da daju prioritet domaćim proizvodima u javnim nabavkama.

Prema izvorima u EU, taj predlog nailazi na otpor dela članica, pre svega "nordijskih zemalja", Nemačke i Belgije.

Državni sekretar u nemačkom Ministarstvu privrede Matijas Mašing rekao je 10. maja da je protiv Makronove ideje. "Mislim da to ne bi bio dobar predlog. Mislim da je Evropa uvek bila jaka onda kada joj je tržište bilo otvoreno", rekao je on nemačkim novinarima u Briselu.

"Po mom mišljenju, Evropa ne treba da se oslanja na 'kupuj evropsko' već na reciprocitet. Mi želimo da strana tržišta budu otvorena jednako kao što su nemačka ili evropska tržišta otvorena za strana preduzeća", rekao je on.

"Protekcionizam ne pruža zaštitu već izolacionizam rađa izolaciju. Ko je izolovan, taj ostaje po strani", rekao je potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans koji je učestvovao u predstavljanju izveštaja o globalizaciji.

Ovaj dokument ne sadrži konkretne predloge, a pripremljen je u okviru napora da se osmisli nova vizija Evrope, u skladu sa "Belom knjigom" o budućnosti Evrope koju je u martu predstavio predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

Brisel ipak priznaje da koristi od globalizacije ne osećaju "automatski i jednako svi evropski regioni i građani".

"Razgradnja evropske integracije, međutim, vodi u ćorsokak", naveli su autori koji smatraju da globalizacija uz dobar pristup može biti korisna.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…