Han: Cilj treba da bude da Kosovo i Srbija imaju dogovor do sredine 2019.

Johanes Han

Skoplje, 14. septembar 2018. – Evropski komesar za proširenje Johanes Han izjavio je da bi cilj EU trebalo da bude da Kosovo i Srbija postignu dogovor do sredine 2019.

Han je rekao i da bi u pregovorima Kosova i Srbije korekcija granica mogla da bude deo krajnje slagalice.

U vezi Makedonije, evropski komesar je ocenio da bi vrata EU mogla da budu zatvorena decenijama za tu zemlju ako propusti mogućnost da prihvati Dogovor sa Grčkom o rešavanju spora o imenu.

Han je, kada je reč o Srbiji i Kosovu istakao: "Trebalo bi da bude naš cilj da imamo dogovor do sredine 2019. Stvari neće biti bolje ako se produžava posao, jer ćemo imati novu EK, novog visokog predstavnika. I treba ponovo da se počinje".

On je u intervjuu makedonskoj novinskoj agenciji MIA rekao da misli da su sve uključene strane svesne koji je ulog, šta je realno i šta je moguće.

Han je rekao da Kosovu i Srbiji, u čijem dijalogiu posreduje šefica EU diplomatije Federika Mogerini, "treba omogućiti da uđu u te pregovore otvorenim pristupom", ali da rešenje ne sme da bude na račun drugih.

"Razume se da znaju svoje međunarodne obaveze i brige, i mislim da je cela priča dobro oslikana u rečenici: 'Svako bilateralno rešenje u regionu treba da doprinese stabilnosti, prosperitetu i da bude izdrživo'. Ne sme da bude na račun drugih. Naprotiv", rekao je evrokomesar za proširenje.

Prema rečima Hana, to rešenje mora da bude nešto što će dodatno doprineti opštem cilju – da svih svi iz zapadnobalkanske šestorke budu u EU, pre ili kasnije.

To je, kako je rekao, jedini način za održivo i sigurno rešavanje sporova u regionu.

"Ceo koncept neće biti uspešan, ako članice postanu samo dve ili tri zemlje, a druge ostanu napolju. To neće doneti stabilnosti u regionu. Naprotiv", rekao je Han.

Komesar Han izjavio je da bi u pregovorima Kosova i Srbije korekcija granica mogla da bude deo krajnje slagalice.

"Kada kažem da uđemo u pregovore sa otvorenim pristupom, takav dogovor sadrži mnogo, mnogo elemenata. A to može da bude deo krajnje slagalice", rekao je Han u intervjuu na ponovljeno pitanje da li je Evropska komisija za ili protiv razmene teritorija ili korekcije granice u dogovoru Beograda i Prištine.

Evrokomesar je prvo izbegao da odgovori na pitanje da li će EK podržati ili će biti protiv promene granica ako se Beograd i Priština dogovore o tome, rekavši da im treba omogućiti da u pregovore uđu sa otvorenim pristupom.

Poredeći eventualni dogovor Beograda i Prištine sa makedonsko-grčkim dogovorom, Han je rekao da u dogovoru Atine i Skoplja svi govore o dodatku prideva "severna" na ime Makedonije, ali da dogovor sadrži 35 ili 40 strana i nabraja elemente u raznim oblastima.

"Pretpostavljam da će se dogovor Beograda i Prištine sastojati od više od 35 stranica, zato je preoptimistično da se misli da će to biti urađeno za nekoliko sedmica", rekao je Han.

Kada je reč o Makedoniji, Han je ocenio da bi Makedoniji vrata EU mogla da budu zatvorena decenijama, ako sada propusti mogućnost da prihvati Dogovor sa Grčkom o rešavanju spora o imenu.

"Ako se sada ne iskoristi ova prilika, prilično sam siguran da će vrata EU biti zatvorena decenijama, ako ne i zauvek", rekao je Han pred posetu Makedoniji koja je najavljena za 17. septembra.

On je rekao da bi eventualno zatvaranje vrata EU Makedoniji dovelo do moguće izolacije zemlje i da bi bilo štetno za građane.

"Da…biće blokirana (ako ne bude dogovora sa Grčkom) i postoji rizik od izolacije… koja će definitivno da uspori ekonomski i socijalni razvoj zemlje", rekao je evropski komesar za proširenje.

Kako je istakao, predstojeću posetu Makedoniji će iskoristiti da ponovo razgovara sa premijerom Zoranom Zaevom  i liderom opzicije Hristijanom Mickoskim koje su koristi članstva u EU a koje su posledice ako to nije moguće.

Ukoliko Makedonija ispuni postavljene uslove, uključujući uspešan referendum i promenu imena u Severna Makedonija,  mogla bi da računa na početak pregovora sa EU sredinom 2019, rekao je Han.

Građani Makedonije na referendumu 30. septembra treba da se izjasne da li su za dogovor s Grčkom, koji je postigla vlada Zorana Zaeva, o promeni imena države u Severna Makedonija, što je osnovni uslov za EU i NATO integracije, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…