Zemlje EU još nisu našle rešenje za spor oko migracije

migranti

Brisel, 8. maj 2018. – Članice EU spore se kako da reformišu "napuklu" politiku migracije i sistem azila pokušavajući da do samita lidera EU u junu postignu neki sporazum o tom veoma politizovanom pitanju.

Spor je podelio blok i na jednoj strani su zemlje sa juga u koje preko Mediterana stiže većina izbeglica i migranata sa Bliskog istoka i iz Afrike a na drugoj bivše komunističke zemlje koje odbijaju da ih prime.

Bogate zemlje, poput Nemačke, zalažu se za sporazum prema kome niko ne može "potpuno da se izvuče" od prijema izbeglica i migranata.

Novi predlog omogućava zemljama da izbegnu četvrtinu "svog pravičnog udela" u prijemu onih koji traže azil u Evropi. Umesto toga bi plaćali 30.000 evra za svakog izbeglicu zemlji koja ih primi.

Međutim, Poljska i Mađarska istrajno se protive obaveznim kvotama za imigrante i jedan diplomata koji učestvuje u pregovorima kaže da je takva ideja potuno neprihvatljiva.

Odbijen je i zajednički predlog pet mediteranskih zemalja uključujući Italiju, ali iz potpuno suprotnog razloga. Navodi se da njihova opcija nema dovoljno "hitnih pozitivnih efekata" da olakša teret u zemljama ulaska.

Tonovi su i dalje disonantni i u poslednjih pola godine o pitanju reforme migrantske politike i sistema azila nije postigut gotovo nikakav napredak.

Predstavnici članica razgovaraće o tome sredinom maja u Briselu a zatim će to biti tema na sastanku ministara unutrašnjih poslova početkom juna i samitu lidera EU 28-29. juna.

Jedan diplomata EU ocenio je da "veoma delikatni i teški pregovori" još mogu da daju rezultate. Drugi diplomata iz jedne od članica najpoželjnijih za izbeglice i migrante rekao je da poslednji nacrt predstavlja dobru osnovu za kompromis jer su njime "svi gotovo pođednako nezadovoljni" dodajući da su Varšava i Budimpešta jedine i dalje odlučno protiv.

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da je glavni zadatak njegove nove vlade da zaštiti mađarsku bezbednost i hrišćansku kulturu. Tom retorikom Orban poručuje da Mađarska odbija da primi uglavnom muslimane sa Bliskog istoka i iz Severne Afrike.

Češka i Slovačka takođe ne žele izbeglice ali se oni koji se bore za sporazum nadaju da bi mogli da ih pridobiju na svoju stranu.

Problem predstavlja i politički vakum u Italiji koja još nema vladu. "Na tome dobijaš ili gubiš izbore", rekao je jedan diplomata misleći na bivšeg italijanskog premijera Matea Rencija. Renci je otišao sa funkcije delom i zbog toga što su birači imali utisak da Rim nedovoljno kontroliše migracije.

Istovremeno je Orban dobio izbore u Mađarskoj na oštroj anti-imigrantskoj platformi.

Mnogi u EU upozoravaju da blok nije spreman za još jedan veliki talas izbeglica. Iako je priliv od migrantske krize znatno smanjen, podaci iz Nemačke pokazuju da mnogi i dalje stižu bez odgovarajuće registracije o mestu ulaska u EU, uglavnom preko "pretrpanih" grčkih ostrva.

Nemačka, Francuska i još neke zemlje uvele su granične provere u zoni koja bi se u "normalnim" uslovima smatrala zonom slobodnih putovanja a kako bi bolje kontrolisale situaciju. Te provere biće na snazi do oktobra ali se očekuje da budu produžene.

Svesna važnosti pitanja migranata, Evropska komisija je za zaštitu spoljnih granica EU i upravljanje migracijom u novom višegodišnjem budžetu predložila 35 milijardi evra za period 2021-2027, što je gotovo tri puta više nego u tekućem budžetu.

Međutim, sporazuma i dalje nema. "Ne vidim konsenzus", rekao je jedan diplomata,prenosi Euractiv.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…