Brnabić: Ako bude morala da bira, Srbija će izabrati EU, a ne Rusiju

Ana Brnabić

Beograd, 04. jul 2017. – Srpska premijerka Ana Brnabić izjavila je da će se Srbija, ako bude primorana da bira između bližih veza sa Rusijom i članstva u Evropskoj uniji, opredeliti za ovu drugu.

U intervjuu za američku agenciju Blumberg, ona je rekla da će nastaviti put koji je započeo njen prethodnik Aleksandar Vučić, da zemlju pripremi za članstvo u EU do kraja svog mandata 2020. 

"EU je cilj ka kome idemo, to je jasno", rekla je Brnabić u svojoj kancelariji sa pogledom na ruševine Ministarstva odbrane koje je bombardovao NATO 1999. tokom rata na Kosovu, navodi Blumberg, prenela je Beta.

"Imamo emotivne veze s Rusijom, zbog tradicije, kulture, vere. Ima mnogo ljudi u Srbiji koji Rusiju doživljavaju kao našeg velikog brata i zaštitnika… Ta osećanja se ne mogu zanemariti, ali naš strateški put je EU", rekla je Brnabićeva, koja je prošle sedmice preuzela dužnost premijera.

Blumberg navodi da Aleksandar Vučić, kao predsednik vladajuće Srpske napredne stranke, i dalje ima uticaja na vladu koju predvodi Ana Brnabić, iako je prešao na nominalno ceremonijalnu dužnost predsednika.

Kao premijer, on je koristio prednost pozicije između Rusije i EU, obavezujući se na reformu pravosuđa i privrede i prihvatanje vrednosti Unije i, u isto vreme, prihvatajući investicije i oružje iz Moskve.

Takođe je odbio da sledi EU u sankcijama nametnutim Rusiji zbog Ukrajine, podseća Blumbrg i dodaje da Ana Brnabić nije mogla da kaže da li će i ona nastaviti tako, ako to bude ugrozilo pristupanje Srbije EU.

"Ne mogu to sada da komentarišem, jer je na Balkanu veoma teško obavezati se na bilo šta… To je težak region", rekla premijerka.

Blumberg podseća da je Rusija najveći saveznik Beograda i kada je reč o podršci za neprihvatanje nezavisnosti Kosova, što je jedna od najvećih prepreka zaključivanju pregovora o pridruživanju EU.

Ana Brnabić rekla je da napredovanje ka normalizaciji veza s pokrajinom sada zavisi od toga da li će Kosovo dati određenu autonomiju Srbima koji žive na severu bivše pokrajine, a ukupno pitanje statusa će biti odlučeno na samom kraju putovanja, navodi agencija.

"Bez obzira da li budemo potpuno spremni 2020. da se priključimo EU, to će ponovo zavisiti od EU da li ona želi da prihvati nove članice", rekla je premijerka i dodala da će Vlada morati da promoviše taj cilj u javnosti koja je skeptična, navodi Blumberg i dodaje da, prema rezultatima decembarske ankete Kancelarije za evropske integracije, pridruživanje EU podržava manje od polovine 47 odsto, građana Srbije.

Brnabićeva se osvrnula i na kritike opozicionih lidera koji optužuju Vučića da grabi vlast i da će i sa mesta predsednika držati uzde Vlade.

"Ni jednom nisam imala razloga da posumnjam da ću imati njegovu punu podršku za teške odluke, ali i odrešene ruke da činim šta mislim da je najbolje", rekla je. Na pitanje da li će moći da donosi odluke bez njegovog nadzora, ona je rekla: "Bila bih iznenađena ako ne budem mogla". 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…