Evropska komisija pokrenula Digitalnu agendu za Zapadni Balkan

Evropska komisija

Sofija, 25. jun 2018. – Evropska komisija, na sastanku Digitalne skupštine, pokrenula je Digitalnu agendu za Zapadni Balkan sa ciljem da podrži tranziciju regiona na digitalnu ekonomiju i omogući koristi od digitalne transformacije, poput ekonomskog rasta, radnih mesta, boljih usluga.

Komisija i ministri šest partnera sa Zapadnog Balkana – Srbije, Albanije, BiH, Crne Gore, Makedonije i Kosova, posvetiće se investicajama u širokopojasne veze, unapređenju sajber bezbednosti, jačanju digitalne ekonomije i društva, kao i unapređenju istraživanja i inovacija.

Evropska komesarka za digitalno društvo i ekonomiju Marija Gabrijel istakla je da pokretanje Digitalne agende za Zapadni Balkan treba da osigura da građani regiona u punoj meri koriste prednosti brze i neizbežne digitalne trasnformacije.

"Posvećenost Digitalnoj agendi obezbediće da građani steknu veštine koje traži nova ekonomija i pomoći će modernizaciju javne administracije, ojačati sajber bezbednost, unaprediti povezanost i poslovnu klimu", istakla je Gabrijel.

U saopštenju EK navodi se da će u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) regionu na raspolaganju biti 30 miliona evra grantova EU za širokopojasnu infrastrukturu sa ciljem mobilisanja strateških ulaganja i ubrzanja socio-ekonomskog rasta.

Albaniji je već u okviru WBIF odobren paket tehničke pomoći kao jedan od prvih investicionih paketa.

Na polju sajber bezbedosti, EU i Zapadni Balkan imaju zajednički cilj da unaprede onlajn bezbednost i poverenje.

Digitalna agenda takođe će podržavati e-vladu, e-nabavke, e-zdravlje i pomoći unpređenju digitalnih veština stanovnika i to će činiti kroz podsticanje učešća Zapadnog Balkana u EU inicijativama, uključujući samit Startap Evropa 2018 u Sofiji, omogućavanje regionalnim startapovima da se povežu sa evropskim, podsticanje veštine programiranja i digitalne pismenosti u regionu.

Kada je reč o istraživanjima i inovacijama, Digitalna agenda će pomoći uspostavljanje nacionalnih istraživačkih centara, razvoj najsavremenije e-infrastrukture na Zapadnom Balkanu i integraciju u digitalni Evropski istraživački prostor.

"Ti napori će doneti najbolju obuku za novu generaciju istraživača i inženjera i doprineće unapređenju interdisciplinarne saradnje širom Evrope", ocenila je Evropska komisija., prenosi Euractiv.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…