Međak: Predloženi ustavni amandmani neće dovesti do nezavisnosti pravosuđa

Vladimir Međak

Kragujevac, 4. jun 2019. – Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Vladimir Međak ocenio je da predloženi ustavni amandmani neće dovesti do nezavisnosti pravosuđa i da će zbog toga biti onemogućena borba protiv visoke korupcije u Srbiji.

Međak je u Kragujevcu u okviru javne rasprave na temu „Zašto nam treba promena Ustava“ rekao da o promeni najvišeg akta nema suštinske javne rasprave kao i da ni Skupština Srbije o predloženim amandmanima ne debatuje još od novembra 2018.

Ako ovakvi amandmani prođu Srbija će, kasnije u toku pregovora o pristupanju EU, imati problema da uradi neke stvari koje će morati, a to je borba protiv korupcije, posebno visoke korupcije. Sve to nije moguće bez nezavisnog pravosuđa koje ima instrumente i sposobnost da pokrene postupak visoke korupcije i donese presude„, rekao je Međak.

On je kazao da građani nisu upoznati da se Ustav menja, a da će u jednom trenutku, kada se amandmani usvoje, morati o tome da se izjašnjavaju na referendumu.

Referendum neće biti organizovan samo zbog ustavnih amandmana o pravosuđu, već će ići u paketu sa nekim drugim izmenama, verovatno vezanih za temu Kosova, ukoliko dijalog sa Prištinom bude išao u tom pravcu da Ustav mora da se menja„, naveo je Međak i dodao da će „amandmani o pravosuđu verovatno stajati u Skupštini sve dok se ne završi dijalog sa Prištinom„.

On je naveo da su ključne zamerke na amandmane što u dva najviša tela pravosuđa – Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, ni sudije ni tužioci neće biti u većini.

Ta dva tela neće biti u mogućnosti da rade nezavisno od volje Narodne skupštine, iako je jedan od segmenata nacionalnog plana koji je Vlada Srbije usvojila 2016. godine za pregovore o poglavlju 23, upravo predviđao nezavisnost tih tela i da će sudije i tužioci moći da rukovode njima„, rekao je potpredsednik EPuS.

On je rekao da se uz predložena rešenja neće postići cilj – nezavisno pravosuđe u Srbiji, i upozorio na mogući zastoj u poglavlju 23 koji može dovesti i do zastoja u svim ostalim poglavljima i zaustavljanja pregovora sa EU.

Bojim se da ovo rešenje neće dovesti dotle da Srbija može da kaže da je ispunila ono što je rekla u poglavlju 23, a to je da će ostvariti nezavisnost pravosuđa„, rekao je Međak, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…