Radni zadaci zaposlenih u EU menjaju se zbog novog softvera

novinar

Brisel, 7. februar 2019.-  Početkom 2018. u EU je 87% ljudi starih između 16 i 74 godine koristilo internet barem jednom u poslednjih 12 meseci a među korisnicima koji su iz grupe zaposlenih 71% je reklo da koristi kompjuter, laptop, smartfon, tablet ili drugi prenosivi uređaj na radu dok je 19% koristilo kompjuterizovanu opremu ili mašine.

Podaci Eurostata pokazuju da su se radni zadaci 16% korisnika interneta u EU koji su zaposleni promenili u posmatranom periodu zbog novog softvera a 29% ispitanika moralo je da nauči kako da koristi "novitete" na poslu.

Gotovo polovina (47%) zaposlenih korisnika interneta u EU ocenjuje svoje veštine povezane sa upotrebom kompjutera, softvera ili aplikacija na radu kao adekvatne u odnosu na njihove radne zadatke, 18% misli da ima više veština nego što zahteva njihov posao a 9% priznaje da im je potrebna dodatna obuka.

Na poslu zaposleni kompjutere, laptopove, smartfone… uglavnom koriste za elektronsku poštu ili unos podataka u baze podataka (61%), kreiranje ili uređivanje elektronskih dokumenata (47%) ili za rad u softveru specifičnom za njihovo zanimanje (38%).

Aplikacije za primanje zadatka ili instrukcija koristilo je 22% zaposlenih korisnika interneta, društvene mreže je za posao koristilo 18% a 9% korisnika interneta među zaposlenima uključeno je u razvoj ili održavanje IT sistema ili softvera, objavio je Eurostat.

U Holandiji internet na poslu koristi 93% a u Rumuniji 36% zaposlenih.

Najveći udeo u zaposlenima koji su u 2018. upotrebljavali kompjutere, laptopove, smartfone, tablete ili druge prenosive uređaje ili kompjuterizovanu opremu u radu registrovan je u Holandiji (93%) a slede Danska i Švedska (90%) i Finska (87%). Manje od polovine takvih bilo je u Rumuniji (36%) i Bugarskoj (47%).

Radni zadaci 16% zaposlenih korisnika interneta u EU promenili su se u 2018. zbog novog softvera ili kompjuterizovane opreme. Toj promeni izloženiji su oni sa visokim obrazovanjem (20%) nego oni sa srednjim ili nižim (14 odnosno 9%).

Među članicama EU najveći udeo zaposlenih korisnika interneta čiji su se radni zadaci promenii zbog novog softvera ili kompjuterizovane opreme zabeležen je u Danskoj (27%), Luksemburgu (25%), Finskoj, Švedskoj i Holandiji (23%).

S druge strane, najmanji udeo takvih je na Kipru (3%), u Bugarskoj (6%), Rumuniji i Letoniji (7%).

Podaci koje je objavio Eurostat predstavljaju deo rezultata istraživanja o korišćenju ICT u domaćinstvima i među  pojedincima sprovedenog u 2018., prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…