Višegradska grupa protiv Evrope u više brzina i nekvalitetne robe

Varšava, 02. mart 2017. (Daša Pavlović/Euractiv) – Premijeri zemalja Višegradske grupe odbili su 2. marta na samitu u Varšavi bilo kakve podele u Evropskoj uniji i naglasili u deklaraciji sa kojom će nastupiti na samitu EU u Rimu 25. marta da bilo koji model promena mora da očuva jedinstvo zajedničkog tržišta, šengenske zone i same Unije.

Uz pitanje budućnosti EU, na dnevnom redu vanrednog samita bila je i vruća tema hrane slabijeg kvaliteta nego na Zapadu koju na tržišta postokomunističke Evrope izvoze multinacionalne kompanije. Zbog tog pitanja je samit i sazvan.

"Usvojili smo deklaraciju o budućnosti Evrope koju ćemo zajednički podneti kao Višegradska grupa na samitu EU u Rimu. U njoj premijeri Višegradske četvorke (V4) predstavljaju naše konkretne predloge. To je naš plan za Evropu. To je predlog ´bolje Evrope´a ne da li će Evrope biti više ili manje", kazala je poljska premijerka Beata Šidlo na konferenciji za novinare nakon samita.

Beata Šidlo zajedno sa premijerom Češke Bohuslavom Sobotkom, Slovačke Robertom Ficom i Mađarske Viktorom Orbanom odbila je podele Evrope i koncepte EU i više brzina gde bi se zasebno, u tešnji model integracije povezivale one članice koje žele dublju integraciju.

"Naglašavamo da je nužna reforma EU zbog negativnih promena u njoj samoj i u okruženju. Naglašavamo da je za EU ključno da očuva jedinstvo. Bilo koji model buduće saradnje mora da garantuje integralnost i jedinstvo zajedničkog tržišta, šengenskog prostora i same EU", kazala je poljska premijerka.

Sazivanje samita V4 u Varšavi zatražio je vanredno slovački premijer Robert Fico zbog vruće teme nekvalitetne hrane, koju sa istim nazivom, u istom pakovanju, često po istoj ceni ili skuplje ali goreg kvaliteta, siromašniju po sastojcima nego na Zapadu, izvoze na tržišta postokomunističke Evrope multinacionalne kompanije.

Premijeri su iz Varšave uputili zahtev EU da spreči takvo, kako je ranije kazao slovački premijer Fico ponižavanja potrošača i "novih Evropljana" a dogovorili su se i da osnuju zajedničku komisiju koja bi se problemom pozabavila.

"Nastojimo da EU promeni propise i zakone. Verujem da će nam to poći za rukom još ove godine. Moglo je i ranije. Ne plašim se poskupljenja sa povećanjem kvaliteta jer znamo da je kod nekih proizvoda koji su na Zapadu kvalitetniji cena ista ili čak i niža", kazao je u Varšavi češki ministar poljoprivrede Marijan Jurečka.

Premijeri Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske zatražili su od Evropske komisije da hitno reši problem nekvalitetnih proizvoda i hrane za tržišta postkumunističkih zemalja, jer to nije tehničko već suštinsko pitanje da li su svi Evropljani jednaki.

"Apelujemo na EK da proveri da li evropski propisi dovoljno reaguju na te prevare. Problem različitog kvaliteta namirnica u raznim zemljama Evropske unije nije samo tehnički problem. To je vanredno opasna poruka da građanima iste te EU nisu dostupni proizvodi istog kvaliteta. To je suština EU. Ili smo svi jednaki ili ćemo varati jedni druge", kazao je nakon samita slovački premijer.

"Namirnice drugačijeg sastava koje prodaju multinacionalne kompanije nisu opasne. Ali ne mogu da nam tvrde da sedimo u biznis klasi kada smo u najnižoj klasi u avionu", rekao je Fico.

Argument EK da je EU obavezala prozivođače da na ambalaži objave sastav proizvoda, tako da i Slovaci, Česi, Poljaci ili Mađari znaju šta kupuju Fico je odbio rečima da ne može potrošač da ide u radnju sa lupom u ruci da proveri sasatav popularnog brenda.

"Građani Srednje Evrope su drugorazredni građani", kazao je i Orban koji je podržao, kao i poljska premijerka, nastojanja pre svega Češka i Slovačke u kojima se problem škart hrane najviše oseća da to EU zabrani.

Češki premijer zatražio je od EK da uradi studiju kvaliteta istih proizvoda u raznim zemljama, kao što su takve analize uradile Češka a nedavno i Slovačka sa 22 ista proizvoda kupljena u Slovačkoj i u Austriji i Nemačkoj.

Testiranje će nastaviti i Češka i Slovačka a zemlje Višegradske četvorke osnivaju i svoju specijalni komisiju za problem dvostrukih aršina.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…