Vlada Srbije od Tvitera tražila podatke o 40 korisnika

Twitter

Beograd, 09. oktobar 2017. – Vlada Srbija tražila je informacije o 40 korisnika društvene mreže Tviter (Twitter) od januara 2015. do juna 2017, pokazuju Izveštaji o transparentnosti te kompanije, preneo je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Na sajtu CINS-a se navodi da se od januara do juna 2017. godine Vlada Srbije 12 puta obratila kompaniji Tviter, tražeći informacije o istom broju korisnika te društvene mreže, a za četiri profila Tviter je dao neke od podataka.

Po podacima iz Izveštaja o transparentnosti, Vlada se prvi put kompaniji obratila 2015. sa devet zahteva, a 2016. sa 17 zahteva za proveru 19 profila. S novih 12 zahteva u prvoj polovini 2017. ukupan broj zahteva se popeo na 38, za proveru 40 korisnika.

Prosečno u 24 odsto slučajeva Tviter je Vladi dostavio neke od traženih podataka za dve i po godine.

Pored toga, Srbija je dva puta od Tvitera tražila da se određeni profili ili sadržaj uklone sa te društvene mreže jednom u drugoj polovini 2015, a drugi put u prvoj polovini 2016. godine. Na sajtu piše da ti zahtevi nisu imali sudski nalog, već se kao podnosilac navodi Vladina agencija, policija ili neki drugi organ. Ni na jedan od ta dva zahteva za uklanjanje Tviter nije pozitivno odgovorio.

Zahtevi za uklanjanje se uglavnom odnose na sadržaj koji je zabranjen u određenoj zemlji, kao na primer zahtev suda kako bi se uklonila uvredljiva izjava ili zahtev da se ukloni zabranjeni sadržaj poput nacističkih simbola u Nemačkoj, navodi se u Izveštaju.

Srbija je jedina zemlja u regionu koja se obraćala ove godine Tviteru za informacije o korisnicima. Hrvatska i Crna Gora su se 2015. godine obraćale Tviteru sa po jednim zahtevom, što je učinila i Albanija 2014.

Na adresu Tvitera ove godine stiglo je 6.448 zahteva za informacije o 11.115 korisničkih profila, a u 60 odsto slučajeva, tražiocima su ustupljeni neki podaci.

Na prvom mestu po broju zahteva su Sjedinjene Američke Države sa 2.111 zahteva za informacije o 4.594 naloga. Japan je na drugom mestu sa 1.384 zahteva, a slede Velika Britanija, Turska i Francuska.

Dok je većini tih država Tviter dostavio neku od traženih informacija, u slučaju Turske od 554 zahteva za 902 profila nije odgovoreno ni na jedan. Turska je na prvom mestu i po broju zahteva za uklanjanje sadržaja 715 po nalogu suda i 1.995 na osnovu zahteva vladinih agencija ili policije. Tviter je deo sadržaja i uklonio u 23 procenta zahteva.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Balkaton
Događaji, IT

RCC: Otvorene prijave za treći Balkaton

_______
Sarajevo, 06. maj 2022. – Prijave za takmičenje za najbolje digitalne ideje i rešenja sa Zapadnog Balkana, Balkaton, otvorene su do 24. maja. Nagrade se dodeljuju u pet kategorija. Nagradni…